Gerbera w twoim ogrodzie

W ostatnich latach gerbera stała się bardzo popularnym kwiatem wśród ogrodników-amatorów. Jej kwiaty są malowane w różnych odcieniach bieli, różu, żółci i czerwieni.

Gerbera
Gerbera

Uprawiać gerberę w ogrodzie nie jest tak łatwo. Trudności pojawią się nawet na etapie poszukiwania nasion. Najwyraźniej powodem jest to, że przytłaczająca liczba gerber uprawiana jest w specjalnych szkółkach z milionami partii na sprzedaż, są one napompowane środkami pobudzającymi, po czym ten cudowny kwiat żyje bardzo krótko.

Mimo to jest możliwe, choć problematyczne, uprawiać gerberę w ogrodzie w warunkach strefy środkowej. W bardziej południowych obszarach ogrodów kwitnie w miejscach nasłonecznionych od kwietnia do października, rośnie bez schronienia na zimę. A w centralnych regionach Rosji kwitnienie będzie mniej obfite. A na zimę będzie musiał być wykopany w sposób podobny do dalii i przechowywany w chłodnym, suchym miejscu, bez oczyszczania człowieka z ziemi, jest to możliwe w trocinach.

Aby pokryć gerberę słomą, lagnik lub warstwę suchego listowia na zimę jest dopuszczalne w tych regionach, w których lato jest wystarczająco gorące, a klimat jest ciepły i łagodny. Ale w środkowym pasie zimowe temperatury są zbyt niskie, więc kwiat jest uprawiany jako roczny z jesiennym kopaniem i przechowywaniem w piwnicy lub oszklonym tarasie o optymalnej temperaturze +7 ... + 8 ° C.

Sadzenie i przeszczep gerbera

Nasiona do sadzonek wysiewa się w okresie od stycznia do marca

  • Gleba składa się z mieszaniny darni i ziemi liści z dodatkiem próchnicy (2: 1: 1) i piasku.
  • Nasiona są zamknięte do głębokości 0,2-0,3 cm Pierwsze pędy pojawią się za kilka tygodni.  
  • Gdy pojawiają się 2-3 obecne ulotki, sadzonki nurkują w pudełkach, a na 4-5 liściach - w osobnych doniczkach.
Kwitnie gerbera w 10-11 miesięcy od momentu siewu. Nasiona uzyskane z nasion mogą utracić właściwości rodzicielskiej próbki.

Gerbera w doniczce
Gerbera w doniczce

Transplantacja jest zwykle przeprowadzana wczesną wiosną.

Najpopularniejszą metodą rozmnażania jest podział buszu. Szczególnie dotyczy to cennych odmian. Dzielenie się jest lepszym krzakiem 3-4 lat.

W trosce o gerberę

Miejsce na gerberę powinno być wybrane tak, aby przez dobrą połowę dnia było dobrze oświetlone przez słońce. Glebę do uprawy należy nawozić nawozami nieorganicznymi. W takich warunkach szypułki nie rozciągają się i zachowują swój kolor i rozmiar odpowiadający określonej odmianie.

Gerbera. Zdjęcie ze strony growinggarden.ru
Gerbera. Zdjęcie ze strony growinggarden.ru

W okresie aktywnego wzrostu gerbera jest obficie podlewana, po kwitnieniu - bardziej niż umiarkowanie, nie pozwalając na wyschnięcie korzeni. Podczas podlewania woda nie powinna opadać na liście i spływać do wylotu, powodując rozpad. Podlewać wodą w temperaturze pokojowej.

Podczas gdy gerbera rośnie i rozwija się, potrzebuje regularnego nawożenia nisko stężonym nawozem mineralnym. Lepiej jest wydawać go co dwa tygodnie, aż do jesieni. Jesienią nawożenie ulega zmniejszeniu, a zimą zostaje całkowicie zatrzymane.

Rodzaje gerbery

Gerbera zielona Gerbera (Gerbera viridifolia) pochodząca z Republiki Południowej Afryki.

Gerbera viridifolia. Zdjęcie: JMK, en.wikipedia.org
Gerbera viridifolia. Zdjęcie: JMK, en.wikipedia.org

To ona wraz z gerberem Djemson stała się przodkiem wszystkich współczesnych odmian.

Gerbera Jameson
Gerbera Jameson

Choroby i szkodniki gerbery

Gerbera ogrodowa jest bardzo wrażliwa na różne choroby i szkodniki. Dlatego gleba przed sadzeniem musi być koniecznie traktowana, aby uniknąć chorób grzybiczych systemu korzeniowego. Ogród z gerberą nie powinien stagnować wody.

  • Zapobieganie pojawieniu się szarej zgnilizny może być regularnym leczeniem za pomocą specjalnych leków. Tylko upewnij się, że substancja chemiczna nie dostanie się na kwiatostan.
  • Latem ciepło z mączniaka prawdziwego pomoże w obróbce fungicydami lub preparatami zawierającymi siarkę.
  • Kwiaty Gerbera lepiej nie kroić i wyrwać się z gniazda - jeśli łodyga pozostanie na krzaku, spowoduje to gnicie całej rośliny. 
  • Od szkodników (mszyce, wciornastki, przędziorków) rośliny zostaną uratowane przez działanie środkami owadobójczymi.

 
Jak widać, gerbera będzie musiała majstrować, aby wyhodować ją w ogrodzie. Ale każdy, kto kocha ten niesamowity kwiat i chce się z nim "zaprzyjaźnić", może z łatwością opanować ten zawód.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Like this post? Please share to your friends:
Leave a Reply

20 − 17 =

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: